O nás

Pár slov o Transitionu, kdo jej má na svědomí, kam vlastně směřujeme a z čeho jsme vznikli

Naše vize

Kam vlastně směřujeme?

náš tým

Kdo je kdo a kdo za co může

Historie

Jak to bylo a jak to je?

NAŠE VIZE

Uvedomelí mladí muži, preberajúci zodpovednosť za svoje konanie, ktorí pracujú na svojom rozvoji, zaujímajú sa o dianie v spoločnosti a aktívne sa podieľajú na zlepšovaní vzťahov vo všetkých oblastiach. Podporujeme mužov, ktorí využívajú svoju silu, schopnosti a potenciál na prospech nie len seba, ale aj svojich rodín, komunít a celej spoločnosti.

Image

NÁŠ TÝM

Image

Kůča

šéf kurzu

Otec 18 letého syna a 15 leté dcery. Od roku 1990 působil ve skautské organizaci, od vedení oddílu vlčat, po různé činovnické funkce. Od roku 2000 se věnuje vzdělávání dospělých a od stejného roku je také členem Prázdninové školy Lipnice www.psl.cz, kde působí jako šéfinstruktor. Propojuje zkušenosti z práce ve firemním a neziskovém sektoru. Pracuje s manažery, řediteli, učiteli, dětmi, dospívajícími i rodiči. Třináct let byl spolumajitel vzdělávací firmy TeamTest, kde působil také jako lektor, kouč, trenér týmové spolupráce i soft skills. Přes 10 let se věnoval mužským kurzům Quo Vadis www.qvkurz.cz, práci s mužskými i chlapeckými skupinami. V roce 2015 začal vést kurzy pro rodiče s dětmi Otec a syn, Otec a dcera, Matka a syn www.otecasyn.com, kterými se v současnosti živí. Od roku 2017 vede česko-slovenský kurz Transition www.kurztransition.eu, pro mladé muže 16-21 let, jehož cílem je pomoci jim na cestě do dospělosti. Věnuje se přechodovým rituálům v různých životních etapách. Aktivně působí ve školách, jak s učiteli, žáky, tak rodiči, i díky projektu …na cestě k Mužom.

Absolvoval výcviky a sebezkušenostní kurzy (Gestalt terapie, Gestalt koučink, Konstelační výcvik, Heroes Journey Breta Stephensona…). Viac o Kučovi na www.otecasyn.com.

Image

Ríšo

instruktor

Dlhoročný inštruktor organizácie PLUSKO. Pôvodne vyštudoval sociálnu prácu, pracoval aj ako terénny pracovník. Je dlhodobo aktívny vo viacerých tímoch zážitkových akcií (napríklad www.zimnykurz.sk), dlhodobo vedie tím, ktorý robí každoročne adaptačné kurzy pre študentov nastupujúcich na strednú školu a bol dlhé obdobie aj v školiteľskom

tíme akreditovaného vzdelávania pre inštruktorov zážitkovej pedagogiky. Je aj od začiatku členom tímu kurzu Transition (www.kurztransition.eu) z ktorého metodiky pre toto školenie čerpáme. V roku 2021 absolvoval kurz facilitátora prechodových rituálov v inštitúte Arneho Rubinsteina a aktuálne je v dlhodobom psychoterapeutickom výcviku v prístupe zameraného na človeka.

Image

Pepa

komunikace s účastníky ČR, instruktor

Je otcem 8letého syna. Rozvoji lidí se profesně věnuje od roku 2007. V tom roce zároveň vstoupil do Prázdninové školy Lipnice, kde se aktuálně věnuje kurzům Transition. V organizaci DO SVĚTA, z.s.

pracuje jako lektor programů primární prevence rizikového chování a vzdělává pedagogy v oblasti práce se skupinou. Ve školách pracuje s dětmi a mládeží na podpoře a udržitelnosti zdravého klimatu skupin. Spolupracuje s Asociací neformálního vzdělávání na vzdělávacím kurzu Marker CS. V Adiktologické poradně PREVENT je koterapeutem ve skupině pro abstinující klienty. Ve své soukromé poradenské praxi se zaměřuje na rozvoj a podporu člověka skrze pobyt v přírodě a vztah k ní. Je absolventem 5letého výcviku KVP, zaměřeného na vedení tříd a skupin osobnostního rozvoje, 2letého výcviku rodinných konstelací a aktuálně je frekventantem diploma výcviku Procesově orientované psychologie.

Image

Hanys

webmaster, instruktor

Jsem akademickým a vědeckým pracovníkem na Karlově Univerzitě a Ostravské univerzitě. Na obou univerzitách se zabývám biomechanikou běhu a chůze, které také vyučuji. Ve volných chvílích bývám nejradši v přírodě, ideálně na kole a pravidelně na vlastních nohou pobíhající po kopcích. Přes léto i během roku se v rámci volných chvil snažím občas pomáhat v organizaci Buntaranta pracující s dětmi z pěstounské péče. Nu, a když přijde chvíle, kterou není možno trávit aktivním pohybem, rád si přečtu dobrou knihu či zahraji pár písniček na kytaru.

V období dospívání, kdy jsem dosti tápal v oblastech vlastního já a miliónu věcí, které mne obklopovaly a obklopují, jsem hledal přesně něco takového, čím se teď v týmu snažíme, aby byl TRANSITION. Věřím v to, že učení je celoživotní proces a že mnoho cenných rad či zkušeností nezískáme jen od starších, ale také jiným pohledem na věc. Proto bych se rád něco naučil od Vás, a pokud budete chtít, budu ještě radši, když předám nějaké vlastní poznatky i já Vám.

Image

Tomáš

instruktor

Skúsený lektor a medzinárodne certifikovaný profesionálny kouč. Viac už 20 rokov sa venuje zážitkovej pedagogike (v organizácii PLUSKO na Slovensku a od 2010 aj v Prázdninovej škole Lipnice v ČR). Od roku 2003 pôsobí ako školiteľ v oblasti neformálneho vzdelávania na národnej i medzinárodnej úrovni. Bol a stále je zapojený do tvorby mnohých inovatívnych vzdelávacích projektov zameraných primárne na mladú generáciu, no venuje sa aj firemnému vzdelávaniu a od roku 2010 aj koučingu (je členom predsedníctva ICF Slovak chapter www.icf.sk). Na Slovensku spolupracuje s organizáciou YouthWatch kde napríklad sledujú prichádzajúce trendy v živote mladej generácie alebo prinášajú neformálne vzdelávanie do škôl. Posledné obdobie sa viac venuje rozvoju učiteľov (napríklad ako lektor v rámci www.komenskehoinstitut.sk). Bol iniciátorom a inštruktorom piatich ročníkov kurzu Transition a koordinátorom projektu …na ceste k Mužom. Za svoju prácu v rozvoji koučingu získal v roku 2020 cenu Young Leader Award od International Coaching Federation a bol finalistom Learning and development awards v kategórii Lektor roka 2022. Je spoluautorom knihy Šlabikár neformálneho vzdelávania a autorom knihy Koučing mladej generácie: aby mali život vo vlastných rukách.

Viac o Tomášovi na www.improve-se.sk

Image

Fresh

komunikace s účastníky SR, zdravotník

Pochádzam z malebnej dedinky na Orave, teda zo severnej časti Slovenska. Po ukončení vysokej školy v Bratislave som v nej akosi zapustil korene. Náplňou mojej práce najčastejšie je transformovať adekvátne množstvo kofeínu do použiteľného výstupu na pomedzí informatiky, automatizácie a počítačovej bezpečnosti. Vo svojom voľnom čase, ako inštruktor zážitkovej pedagogiky v Plusku robím akcie, v ktorých vidím zmysel, a môžem sa pri nich zároveň rozvíjať a sebarealizovať. Baví ma fantasy a v zime v práci často namiesto obeda chodím do blízkeho jazera testovať, koľko moje telo vydrží vo vode o teplote blízkej nule.

Téma ‚Čo znamená byť mužom‘ sa ma dotkla pri experimentovaním s prechodovým rituálom na zimnom kurze Cestou Zimy 2015. Vtedy som si uvedomil, že chcem o tejto téme vedieť viac, že sám som na ceste, že sám hľadám inšpiráciu a zároveň verím, že môžem byť inšpiráciou.

Image

Jáchym

fotograf, instruktor

Jsem mladým mužem, který stále poznává svět. Zbožňuji ženy, dobré jídlo a dlouhé konverzace s různorodými lidmi. Jsem také studentem s láskou pro vzdělávání a s touhou zlepšit svět. Rád se kreativně projevuji a to nejčastěji tancem. Také rád křičím, směju se, brečím a miluji.
Tento rok nastupuji na studium Sociální Antropologie a Sociologie na FSS MU v Brně. Dále také nově působím ve Skautu, jehož základní principy jsou moji niterní součástí. Představuji si soucitnější svět, kde jakožto lidstvo budeme vědomou součástí přírody. Chci se na tvorbě takového světa podílet a vymýšlím způsoby jak toho dosáhnout a svou činností se k tomu snažím přibližovat již teď.
Můj dobrodružný duch mě žene objevovat, cestovat a potkávat zajímavá a fascinující místa a lidi. Skutečné naplnění nacházím v čase stráveném s mými nejbližšími a to vedením smysluplných hlubokých rozhovorů, tvořením něčeho velkého anebo náročnou fyzickou aktivitou, ať už provozováním nějakého sportu či street workoutu.
Obdivuji a respektuji konzistentní tvrdou práci, která má jasný směr. Rád spolupracuji s ostatními na společensky prospěšných projektech, v tuto chvíli jsem součástí vzdělávacího organizace Kudykampus a samozřejmě kurzu Transition. A postupně se snažím budovat vlastní podnikání, hledat cesty, jak být prospěšný druhým a jak se v životě posouvat dál.
Jo a jednou chci žít s domorodým kmenem.

Image

Paťo

instruktor

Som otcom, partnerom, synom a vnukom. Pracujem ako psychológ s mladými ľuďmi a mojou snahou je porozumieť iným a sprevádzať ich. Pochopenie vlastnej cesty ma priviedlo k biosyntetickej psychoterapii - hľadať súlad medzi tým čo robím, čo cítim a ako tomu rozumiem. K životnej pohode potrebujem svoj priestor, slobodu, hory a dávku neistoty.

HISTORIE

Důležité milníky v genezi Transitionu.

2015

Nápad

Na každoročním setkání instruktorů PŠL Vlha vystavil poster s ideou kurzu pro kluky 16-25 a nabídkou, ať se zapíše kdo má zájem vědět více

2015

2017

První pokus o Transition

Po roce příprav vypopáváme roční vzdělávací program Transition pro kluky 16 - 21 let. Program se nenaplnil, a proto začínáme hledat jinou alternativu.

2018

První běh Transitionu

Je to tady, předělali jsme roční program na 10ti denní zážitkový kurz se 4 denním uzavřením. Kurz se naplnil, odjeli jsme jej a jsme nadšení do další práce.

2018

2021

...na ceste k Mužom

Po třech letech s Transitionem přichází nápady více zintenzivnit propagaci mužského tématu směrem k širšímu publiku. Daří se nám získat grant Erasmus+, rozjíždíme metodický kurz, workshopy na školách a analýzu dopadu.

2024

Transition 2.1

První pokus o kurz pro kluky ve věku 21-28. Navazujeme na zkušenosti z původního Transitionu. Dochází k rebrandingu na Transition 1.6 (16-21 let) a Transition 2.1 (21-28 let).

2024

Transition - Cesta k vědomému Mužství

Projekt Transition zajišťují organizace PLUSKO a Prázdninová škola Lipnice

PSL
Plusko
Transition

Sledujte nás na sítích

Spolupracujeme s organizacemi

Otec a syn
Buď svá

Projekt je spolufinancovaný z programu Evropské unie Erasmus+ 

Image